WMASTERLAR
1 FORUM araçlar diğer
+ Üye Ol Giriş Yap


[-]
Duyuru

WMasterlar - Türkiye'nin en hızlı gelişen ve geliştiren webmaster portalına hoş geldiniz.

Değerli ziyaretçimiz, forumumuzdan en iyi ve en hızlı şekilde faydalanabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Sitemize üyelikler ücretsizdir. Üye olmadan önce mutlaka Forum Kurallarını okuyunuz. Zaten kayıtlı bir üye iseniz sağ üst köşeden giriş yapabilirsiniz.


Sponsor Reklam
YENİ FORUM SİTEMİZ AÇILMIŞTIR YAKINDA BU SİSTEM KAPANACAKTIR YENİ SİSTEMDEN DEVAM EDİLECEKTİR DUYURULUR. YENİ SİSTEME GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Domain Seçimi

0 Yorum   400 Görüntüleme  
Sosyal Ağlarda Paylaş


#1
Exclamation 
Sponsor Reklam
Sınırsız renk ve yeni nesil PDO sistemli full responsive kurumsal firma yazılımı..

Merhaba Arkadaşlar,

Affiliate marketing üzerine açmış olduğumuz forum konusunda sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz.

Domain seçimi, websitesi yapıcılarının ve webmasterların en önemli konularından birisidir. Gerek tanıtım gerek arama motorları gerekse kullanıcıların aklında yer edinmesi amacıyla güzel bir domain ismi bulmak önem arz etmektedir. 

Önceki yıllarda Google ve diğer arama motorları tam eşleme adını verdiğimiz algoritmaya dikkat ediyorlardı. Buna göre rank (yükselme) istediğimiz kelime bazlı SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmasında, kelimeyle tam eşleşen domainler, uygun site içi ve site dışı SEO (Search Engine Optimization) çalışmalarıyla kolay bir şekilde sıralama alabilmekteydi.

Her güncelleme gibi bu güncelleme de su-i istimal edilerek tüm eşleşen domainler ucuza satın alınıp daha pahalıya satılan bir pazar haline gelmişti. Bu durumu fark eden arama motorları kısa süre içerisinde buna karşı bir düzenleme getirdiler. Buna göre yükselme istenilen kelime iki sıralamalı ve üç sıralamalı şekilde olabilirdi. Bir örnekle açıklayacak olursak:

"cam balkon" kelimesinde sıralama almak istenildiğinde eskiden cambalkon.com gibi domainler revaçta iken düzenlemeden sonra cambalkonum.com, balkoncam.com ve hatta cambalkoncesitleri.com ve cambalkonfiyatlari.com gibi domainler de sıralamada aynı "cam balkon" kelimesinde yükselme şansına sahip oldu. Hatta marka ismiyle içeriğin doğru şekilde harmanlanması sonucunda da aynı yükselmeler gözükmeye başladı.

Panda ve penguen güncellemerinden sonra bir takım değişiklerle domain isminin kısa, akılda kalıcı ve net olması gerektiği konusunda da test ettiğimiz tecrübeler bize bunu gösteriyor. 

Domain seçiminde kullanmamamız gerekenleri tecrübelerim doğrultusunda sizlerle paylaşmak isterim. Mesela;

"ikinci el otomobil" çalışmasını ele alalım. ikinci-el-otomobil.com almamanız gereken bir domain adıdır. Bu şekilde bir domain aldığınızda arama motorları, çizgi işaretine kadar olan yeri crawl (tarar) eder ve geri kalanını anlaması çok uzun süreye mal olur. Hem maddi hem de moral olarak yorulursunuz. 

Domain uzantılarımız halen .com .net .org üzerinde yoğunlaşmalıdır. Güncellemeler devam ederken bu uzantıların rank elde etmesi sabit kaldı denilebilir. Son zamanlarda oldukça fazla uzantılar çıktı. SEO yapmayacaksanız, sadece marka ve tanıtım işleriyle uğraşacaksanız bu uzantıları elde etmeniz güzel bir seçim olacaktır. SEO yapıp sıralama almak istiyorsanız başta saydığımız uzantıları elde etmeniz faydanıza olacaktır.

Affiliate marketing konusunda domain seçimi nasıl olmalı? 

Affiliate (satış ortaklığı) konusunda market yani piyasa gerçekten boş. Çok kolay bir şekilde domain seçimi yapmanız işten bile değil. Ürün seçiminden sonra geleceğiniz ilk nokta domain seçimi olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken ürün, ürünün kime hitap ettiği, ürünün piyasadaki konumu, domainin zaten var olan arama kelimeleriyle örtüşüp örtüşmediğidir. Google Kelime Planlayıcısı, önceki yıllarda hangi kelimenin ne kadar arandığını net bir şekilde gösteriyordu ancak şu an çok geniş aralıklarla göstermekte. Yine de bazı yardımcı programlar ve uygulamalar vasıtasıyla bunları görebilmekteyiz. Bu konularda yardıma ihtiyacı olan arkadaşlar mesaj atabilir, elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Son bir noktaya daha değinmek istiyorum. Domain seçiminde arama kelimeniz ve onun altında yer alan ikili-üçlü (seri diyorum ben onlara) kelimeler 200-300 aylık aranması varsa hiç orada uğraşmayın. En az 1000 kelime ve üstü aranması olmalıdır. Daha fazla olursa daha iyi ama tecrübelerime göre en az 1000 aranma potansiyel müşteri aralığıdır.
Teşekkür tarafından verilen: w.Co


Sponsor Reklam

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation Hosting Seçimi AffiliateSecrets 2 492 20-06-2018, Saat: 21:00
Son Yorum: AffiliateSecrets
Exclamation Ürün Seçimi AffiliateSecrets 0 378 12-06-2018, Saat: 20:51
Son Yorum: AffiliateSecrets

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Anasayfa İletişim Arşiv RSS

Bu site Erkan Yazılım © tarafından desteklenmektedir. 2007-2018